Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Mieście
Bip - Strona główna

O nas

Aktualności »

Pomoc społeczna

Świadczenia rodzinne

Pomoc dla obywateli Ukrainy

Za życiem

Rodzina 500 Plus

PROGRAM ,,CZYSTE POWIETRZE"

Dodatek osłonowy

Dodatek węglowy

Dodatek elektryczny

Dodatek dla gospodarstw domowych

Dodatek osłonowy 2024

Dodatek gazowy

Bon energetyczny

Fundusz alimentacyjny

Karta Dużej Rodziny

Wielkopolska Karta Rodziny

PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020

Stypendia szkolne

Dodatek energetyczny

Dodatki Mieszkaniowe

Nabór na wolne stanowiska pracy

Zespół Interdyscyplinarny

Zapytania ofertowe

Kontrola zarządcza

Sprawozdania finansowe

RODO

Deklaracja dostępności

Wspieranie rodziny

Projekty GOPS

Zadania realizowane z budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Stare Miasto na lata 2016/2025

Standardy ochrony małoletnich

walidacja css walidacja html

Projekty GOPS: Model Lokalnej Współpracy

 

Pilotaż Modelu Lokalnej Współpracy

Gmina Stare Miasto przystąpiła w grudniu 2013 r. do pilotażowego programu  w ramach krajowego projektu systemowego EFS nr 1.48 ,,Kompleksowe formy reintegracji społecznej i zawodowej w środowisku lokalnym’’.

Gmina Stare Miasto przystępując do pilotażu MLW pragnie nie tylko uczestniczyć w promowaniu rozwiązań ustawy o zatrudnieniu socjalnym, ale także skonsolidować potencjał ludzki i materialny wielu instytucji i organizacji wokół idei partnerskiej współpracy na rzecz rozwiązywania problemów społecznych naszych mieszkańców.

Celem głównym pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy jest:

Uzyskanie w gminie synergii działań instytucji odpowiedzialnych za realizację zadań reintegracji społeczno – zawodowej grup osób wykluczonych społecznie, wzmacniającej jakość i efektywność świadczonych usług, poprzez stworzenie Modelu Lokalnej Współpracy.

Cele szczegółowe to:

1. Zwiększenie stopnia koordynacji  usług reintegracji społeczno – zawodowej oraz wzrost poziomu współpracy pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za pomoc i reintegrację społeczną a publicznymi służbami zatrudnienia na obszarze gminy, poprzez stworzenie MLW wraz z utworzeniem Regionalnych Platform Współpracy (RPW), jako partnera dla samorządu terytorialnego na szczeblu powiatu i województwa w realizacji zadań reintegracji społeczno – zawodowej.

2. Wzrost świadomości społecznej w zakresie synergicznego działania wszystkich instytucji odpowiedzialnych za aktywizację społeczno – zawodową na obszarze gminy poprzez promowanie dobrych praktyk,   a także organizację kampanii informacyjno – promocyjnej.

Praktyczną stroną wdrażania Pilotażu MLW jest funkcjonowanie specjalnego Zespołu Synergii Lokalnej, składającego się z przedstawicieli instytucji działających na obszarze Gminy. Koordynatorem instytucjonalnym  w pilotażu MLW jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Mieście. Zespół Synergii Lokalnej pełni funkcję doradczo – konsultacyjną w kwestiach wykorzystywania rozwiązań ustawy o zatrudnieniu  socjalnym.

Wdrażanie Modelu MLW jest dużą szansą na zawiązanie w Gminie Stare Miasto partnerstwa lokalnego, które będzie nie tylko poświęcało uwagę problematyce zatrudnienia socjalnego, ale może stać się przyczynkiem dla rozwoju nowych inicjatyw w ramach ekonomii społecznej.

 

Koordynator Modelu Lokalnej Współpracy

 

W dniu 15 stycznia 2014 r. wydane zostało Zarządzenie Nr GOPS-0030-5/2014 Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście w sprawie wyznaczenia instytucjonalnego koordynatora Modelu Lokalnej Współpracy (MLW) w osobach:

  • Agata Janczak
  • Agnieszka Kołacka
  • Anna Łukasiewicz
  • Ewelina Rogalska

 

Na Lidera instytucjonalnego Koordynatora został wyznaczony pracownik zatrudniony na potrzeby realizacji pilotażu MLW – pani Agata Janczak. Pozostałe trzy osoby to Animatorzy Pilotażu MLW.

Koordynator instytucjonalny ma za zadanie wykonać wszystkie czynności zgodnie  z wytycznymi do czasu utworzenia Zespołu Synergii Lokalnej nim: prezentacja Pilotażu, promocja, utworzenie biblioteczki, wybór, podział i kodowanie Interesariuszy przeprowadzenie szkoleń w zakresie idei, celów i zadań pilotażu MLW.

 

Biblioteczka Gminnego Modelu MLW

W związku z realizacją przez Gminę Stare Miasto Pilotażu MLW pn.,,Kompleksowe formy reintegracji społeczno – zawodowej w środowisku lokalnym’’, została utworzona Biblioteczna Gminnego Modelu MLW. W/w dokumentacja znajduję się  w sekretariacie w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście, ul. Lisiecka 15 a, 62-571 Stare Miasto.

 

PREZENTACJA IDEI MODELU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY NA OBSZARZE GMINY STARE MIASTO

 

W dniu 03.02.2014 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Mieście zorganizował spotkanie informacyjno – szkoleniowe, na które zaproszeni zostali:

- pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście;

- pracownicy Urzędu Gminy wraz z sołtysami i radnymi;

- przedstawiciel Konińskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej ( KOWES );

- bezrobotni mieszkańcy Gminy Stare Miasto zagrożeni wykluczeniem społecznym;

- lokalne media.

            Na spotkaniu pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawili idee Modelu Lokalnej Współpracy, cele pilotażu oraz informacje o dotychczasowych efektach wdrażania w kraju rozwiązań ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym.

            Ponadto uczestnicy spotkania uzyskali informacje na temat ekonomii społecznej, a w szczególności poznali zasady tworzenia i prowadzenia spółdzielni socjalnej.

 

Pracownicy zatrudnieni w ramach Pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy odbyli wyjazdy służbowe związane z realizacją Pilotażu, m.in. do : Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w Poznaniu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie. Celem w/w wyjazdów było poinformowanie  o realizowanym Pilotażu na terenie Gminy Stare Miasto oraz zaproszenie do współpracy.   Odwiedzono również instytucje znajdujące się na terenie Gminy, które byłyby dobrymi partnerami w realizacji Pilotażu.

Ponadto pracownicy odbyli wizyty studyjne do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie oraz Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu celem wymiany informacji o realizowanym Pilotażu.

W trakcie trwania Pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy przez cały czas prowadzone są działania o charakterze informacyjno – wprowadzającym wśród pracowników Urzędu Gminy i GOPS w Starym Mieście, jednostek organizacyjnych gminy, przedsiębiorców z terenu gminy oraz mieszkańców, a także w gminach ościennych.

W celach promocyjnych rozwieszone zostały plakaty dotyczące Pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy w budynku Urzędu Gminy w Starym Mieście, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz na słupach ogłoszeniowych na terenie Gminy.

 

W ramach realizacji Pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście odbywają się cykliczne spotkania z doradcami - pracownikami Stowarzyszenia CISOR z Torunia, którzy świadczą usługi eksperckie w ramach Zespołu Konsultacyjnego przez cały okres realizacji pilotażu MLW. Głównym celem eksperta jest realizacja następujących zadań.

Zadanie 1. Współpraca o charakterze konsultacyjnym z Zespołami Synergii Lokalnej powstałymi w ramach realizacji pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy na terenie wskazanych gmin, w zakresie dokonania pilotażowych gminnych autoanaliz dla potrzeb władz administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego objętych pilotażami w zakresie wyboru najefektywniejszej „ścieżki” reintegracji społeczno-zawodowej.

Zadanie 2. Współpraca o charakterze konsultacyjnym z Zespołami Synergii Lokalnej powstałymi w ramach realizacji pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy na terenie wskazanych gmin, w zakresie opracowania na potrzeby władz administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego objętych pilotażem propozycji sposobu rewitalizacji instytucji świadczących usługi reintegracji społeczno-zawodowej.

Zadanie 3. Współpraca o charakterze konsultacyjnym z Zespołami Synergii Lokalnej powstałymi w ramach realizacji pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy na terenie wskazanych gmin, w zakresie wdrożenia oraz wypracowania ostatecznego kształtu Modelu Lokalnej Współpracy.

Zadanie 4. Prowadzenie działań promocyjnych na terenie wskazanych gmin realizujących pilotaż Modelu Lokalnej Współpracy w gminnych środowiskach przedsiębiorców w zakresie społecznej odpowiedzialności za procesy reintegracji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Zadanie 5. Organizacja warsztatów konsultacyjnych dla przedstawicieli przedsiębiorców na terenie gmin objętych pilotażem Modelu Lokalnej Współpracy.

Zadanie 6. Uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach monitorujących organizowanych na terenie gmin realizujących pilotaż Modelu Lokalnej Współpracy.

 

W miesiącach kwietniu i maju Koordynator MLW opracowywał wstępną listę Interesariuszy MLW. Na podstawie przygotowanej listy stworzył Katalog Lokalnych Interesariuszy, których podzielił na dwie grupy: Interesariuszy Zewnętrznych, czyli podmioty
i osoby spoza gminy, których działalność ma wpływ na działalność gminy oraz Interesariuszy Wewnętrznych, których działalność jest bezpośrednio związana z gminą. Następnie przystąpił do kodowania, czyli podzielił Interesariuszy na trzy podstawowe grupy:

  •  „Zwolenników MLW” – grupa osób i podmiotów, których działalność może zostać wzmocniona poprzez jednostki zatrudnienia socjalnego
  •  „Neutralnych MLW” – grupa osób i podmiotów, których pozyskanie wzmocni wdrażanie MLW
  •  „Przeciwników MLW” – grupa osób i podmiotów, których będzie trzeba przekonać do celu MLW.

Interesariusze to osoby i jednostki, które będą wpływały nie tylko na przebieg procesu wdrażania Modelu Lokalnej Współpracy, ale będą także czynnie w nim uczestniczyć. Są to strony, które należy pozyskać oraz przekonać do korzyści z wdrożenia tego modelu w praktykę lokalnej polityki społecznej.

 

Zgodnie z „Wytycznymi do Pilotażu MLW” w dniu 20 maja 2014 r. zorganizowano szkolenie pn. ,, Likwidacja barier organizacyjnych utrudniających rewitalizację CIS/KIS’’.     W szkoleniu wzięło udział:

  • 15 pracowników socjalnych;
  • 15 urzędników zatrudnionych w administracji publicznej.

Na szkolenie przedstawiono prezentacje na temat:

  • aktywnej polityki lokalnej na rzecz zapobiegania wykluczeniu społecznemu w Gminie Stare Miasto;
  • partnerstwa lokalnego jako istotnego elementu na rzecz zapobiegania wykluczeniu społecznemu;
  • bezrobocia w Gminie Stare Miasto;
  • funkcjonowania CIS/KIS na terenie powiatu konińskiego;
  • współpracy powiat – gmina na rzecz zapobiegania wykluczeniu społecznemu;
  • ekonomii społecznej – podmiotach zatrudnienia socjalnego.

 Pracownicy bezpośrednio zaangażowani w realizację Pilotażu MLW uczestniczyli w dwóch szkoleniach.

 

  • Szkolenie zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu pn. ,,Wprowadzenie do wdrożenia modelu regionalnych platform współpracy’’, które odbyło się w dniach 9-10 czerwca 2014 r. w Puszczykowie.

 

PROGRAM SZKOLENIA:

DZIEŃ 1

  1. Wprowadzenie – Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020.
  2. Prezentacja założeń projektu Pilotaż Regionalnych Platform Współpracy.
  3. Prezentacja Modeli Lokalnej Współpracy. 
  4. Standardy jakości usług CIS/KIS.
  5. Sesje warsztatowo – dyskusyjne.

 DZIEŃ 2

  1. Wprowadzenie – Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej.
  2. Prezentacja funkcjonowania CIS/KIS w Wielkopolsce.
  3. Prezentacja dobrych praktyk z zakresu współpracy z pracodawcami
  4. Prezentacja dobrych praktyk z zakresu aktywnych form pomocy.
  5. Sesje warsztatowo – dyskusyjne.
  6. Wybór zespołu ds. RPW – grupy roboczej w ramach Komitetu Ekonomii Społecznej.

 

  • Szkolenie zorganizowane przez instytut Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie pn. ,,Model Lokalnej Współpracy’’, które odbyło się 11 czerwca 2014 r.  w Białobrzegach.

 

PROGRAM SZKOLENIA:

 Pojęcie reintegracji społeczno – zawodowej w kontekście ustawy o zatrudnieniu socjalnym.

  1. Cel i istota Modelu Lokalnej Współpracy.
  2. Podstawowe cechy Modelu Lokalnej Współpracy.
  3. Interesariusze Modelu Lokalnej Współpracy.
  4. Rola i zadanie Zespołu Synergii Lokalnej we wdrażaniu Modelu Lokalnej Współpracy.
  5. Gminny Pakt na rzecz Modelu Lokalnej Współpracy.
  6. Utworzenie i  rozwój podmiotu zatrudnienia socjalnego jako punkt docelowy Modelu Lokalnej Współpracy.
  7. Wytyczne dla wdrożenia Modelu Lokalnej Współpracy.
  8. Konsultacje indywidualne dotyczące wdrożenia Modelu Lokalnej Współpracy.

 

W dniu 16.06.2014 r. został powołany Zespół Synergii Lokalnej w Gminie Stare Miasto. Pełni on rolę konsultanta – doradcy w sprawach tworzenia i rozwoju usług zatrudnienia socjalnego, a także służy budowie klimatu do współpracy instytucjonalnej, gwarantującej partycypacyjny udział Interesariuszy Modelu Lokalnej Współpracy. Skład Zespołu określa Zarządzenie Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej   w Starym Mieście Nr GOPS – 0030 – 8 / 2014 z dnia 16.06.2014 r. Skład Zespołu Synergii Lokalnej jest otwarty, tzn. w czasie realizacji pilotażu MLW może ulegać zmianom liczebnym, w zależności od aktualnego stanu Interesariuszy, którzy przystąpili do pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy.

ZADANIA ZESPOŁU SYNERGII LOKALNEJ

Zadanie nr 1. Ustalenie podziału ,,Listy Interesariuszy MLW”.

Zadanie nr 2. Informacja dla Rady / Zarządu Gminy o korelacji pomiędzy ustawą o zatrudnieniu socjalnym a takimi jak: ustawa o pomocy społecznej, ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, celem wskazania preferowanego trybu utworzenia podmiotu zatrudnienia socjalnego w Gminie.

Zadanie nr 3. Analiza i diagnoza pokazująca zasoby Gminy, które można wykorzystać przy tworzeniu jednostki zatrudnienia socjalnego,

Zadanie nr 4. Negocjacje z reprezentantami Interesariuszy Wewnętrznych i Zewnętrznych, uznanych jako grupy: ,,Neutralna’’ oraz ,,Przeciwnicy’’, dla aktywnego włączenia się w ich proces rozwoju usług reintegracji społecznej i zawodowej mieszkańców Gminy.

Zadanie nr 5. Określenie ryzyk wynikających z nie włączenia się określonych Interesariuszy, lub nie uwzględnienia konkretnych instytucji.

Zadanie nr 6. Prowadzenie monitoringu przebiegu wdrażania Modelu Lokalnej Współpracy w Gminie.

Zadanie nr 7. Reprezentowanie Zespołu Synergii Lokalnej w pracach Regionalnych Platform Współpracy na obszarze Powiatu i Województwa.

 

Zgodnie z „Wytycznymi do Pilotażu MLW” w dniach 30-31 lipca 2014 r. przeprowadzono szkolenie pn. ,, Wprowadzenie do wdrożenia Modelu Lokalnej Współpracy’’. W szkoleniu wzięło udział:

  • 7 przedstawicieli organizacji pozarządowych;
  • 5 urzędników zatrudnionych w administracji publicznej.

 

Dzień pierwszy 30.07.2014r.

 

Temat dnia: Model Lokalnej Współpracy.

 

- pojęcie reintegracji społeczno – zawodowej w kontekście ustawy o zatrudnieniu socjalnym;

- cel i istota Modelu Lokalnej Współpracy;

- podstawowe cechy Modelu Lokalnej Współpracy;

- interesariusze Modelu Lokalnej Współpracy;

- sesje warsztatowo – dyskusyjne: Idealny Model Lokalnej Współpracy oraz korzyści z niego wynikające;

- prezentacja sesji warsztatowo – dyskusyjnych: Wypracowanie Idealnego Modelu Współpracy;

- podsumowanie pierwszego dnia szkolenia, dyskusja.

 

Dzień drugi 31.07.2014r.

 

Temat dnia: Partnerstwo lokalne szansą na wzrost poziomu współpracy między podmiotami odpowiedzialnymi za pomoc i reintegrację społeczną a publicznymi służbami zatrudnienia.

 

- rola i zadania Zespołu Synergii Lokalnej we wdrażaniu Modelu Lokalnej Współpracy;

- partnerstwo lokalne

- gminny Pakt na rzecz Modelu Lokalnej Współpracy (cele i korzyści z zawarcia Paktu);

- prezentacja dobrych praktyk z zakresu partnerstwa – Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie ,,Solidarni w Partnerstwie’’;

- sesje warsztatowo – dyskusyjne: Wypracowanie wskazówek dla środowisk budujących partnerstwo w przestrzeni lokalnej;

- prezentacja sesji warsztatowo – dyskusyjnych;

- podsumowanie drugiego dnia szkolenia, dyskusja.

 

Przedstawiciele Zespołu Synergii Lokalnej w Starym Mieście wraz z Interesariuszami  w związku z realizowanym Pilotażem MLW odbyli wyjazd studyjny do Ośrodka Wsparcia Ekonomi Społecznej w Puszczykowie w dniu 05.08.2014 roku w celu zapoznania się z dobrymi praktykami Klubów Integracji Społecznej.

W spotkaniu wzięło udział 7 osób:

- Kierownik GOPS w Starym Mieście

- Przedstawiciel Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

- Przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Mieście

- czterech członków Zespołu Synergii Lokalnej.

Spotkanie poprowadził Pan Krzysztof Błaszyk – Koordynator Klubów Integracji Społecznej, który w szczegółowy sposób przedstawił działalność i funkcjonowanie Klubu Integracji Społecznej jako podmiotu ekonomii społecznej. Omówił wpływ działalności KIS na funkcjonowanie jednostki w środowisku lokalnym. Zaprezentował też możliwości i korzyści dla mieszkańców gminy płynące z utworzenia KIS. Na koniec omówił warunki jakie musimy spełnić, aby można było otworzyć Klub Integracji Społecznej w Gminie.

Podczas spotkania Pani Edyta Antkowiak – Koordynator OWES w Puszczykowie omówiła również zasady funkcjonowania spółdzielni socjalnych zakładanych przez osoby fizyczne oraz prawne. Swoje wypowiedzi oparła na przykładach spółdzielni już funkcjonujących.

W drodze powrotnej w celu zobrazowania funkcjonowania Klubu Integracji Społecznej i zobaczenia dobrych praktyk przedstawiciele Zespołu Synergii Lokalnej wraz z Interesariuszami odwiedzili funkcjonujący przy Ośrodku Pomocy Społecznej Klub Integracji Społecznej w Kórniku.

Wizyta studyjna oprócz zapoznania się z dobrymi praktykami miała na celu przekonanie Interesariuszy , którzy po wstępnym kodowaniu zostali zakwalifikowani jako „Neutralni MLW” do  przyjęcia roli „Zwolenników MLW”.

 

W dniu 27.08.2014 r. odbyła się Konferencja podsumowująca Pilotaż Wdrażania Modelu Lokalnej Współpracy dla 100 osób, przedstawicieli wszystkich instytucji biorących udział w Pilotażu MLW. Konferencję uświetniło wystąpienie czterech prelegentów:

  • Prelekcja I nt. ,,Znaczenie Ośrodka Pomocy Społecznej w reintegracji usług społeczno  – zawodowych, a wykluczenie społeczne w Polsce’’.
  • Prelekcja II nt. ,,Partnerstwo i współpraca narzędziem w zapobieganiu wykluczeniu społecznemu’’.
  • Prelekcja III nt. ,,Wpływ ekonomii społecznej na rozwój społeczeństwa’’.
  • Prelekcja IV nt. ,,Przez współpracę do ,,Staromiejskiej spółdzielni socjalnej’’.

 

Punktem kulminacyjnym spotkania było uroczyste podpisanie STAROMIEJSKIEGO PAKTU NA RZECZ WSPÓŁPRACY.

 

MISJA PAKTU

Podejmowanie działań w partnerstwie na rzecz identyfikowania  i rozwiązywania lokalnych problemów, budowania tożsamości społeczności lokalnej, budowania spójnego społecznie środowiska lokalnego, w którym każdy obywatel ma odpowiednie warunki rozwoju osobistego i społecznego, mających na celu zapobieganie wykluczeniu społecznemu.

Pakt podpisało 23 przedstawicieli instytucji z terenu Gminy i okolic działających na rzecz wykluczenia społecznego.

 

drukuj pobierz pdf    

wstecz