Pilotaż Modelu Lokalnej Współpracy
Gmina Stare Miasto przystąpiła w grudniu 2013 r. do pilotażowego programu w ramach krajowego projektu systemowego EFS nr 1.48 ,,Kompleksowe formy reintegracji społecznej i zawodowej w środowisku lokalnym’’.
Gmina Stare Miasto przystępując do pilotażu MLW pragnie nie tylko uczestniczyć w promowaniu rozwiązań ustawy o zatrudnieniu socjalnym, ale także skonsolidować potencjał ludzki i materialny wielu instytucji i organizacji wokół idei partnerskiej współpracy na rzecz rozwiązywania problemów społecznych naszych mieszkańców.
Celem głównym pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy jest:
Uzyskanie w gminie synergii działań instytucji odpowiedzialnych za realizację zadań reintegracji społeczno – zawodowej grup osób wykluczonych społecznie, wzmacniającej jakość i efektywność świadczonych usług, poprzez stworzenie Modelu Lokalnej Współpracy.
Cele szczegółowe to:
1. Zwiększenie stopnia koordynacji usług reintegracji społeczno – zawodowej oraz wzrost poziomu współpracy pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za pomoc i reintegrację społeczną a publicznymi służbami zatrudnienia na obszarze gminy, poprzez stworzenie MLW wraz z utworzeniem Regionalnych Platform Współpracy (RPW), jako partnera dla samorządu terytorialnego na szczeblu powiatu i województwa w realizacji zadań reintegracji społeczno – zawodowej.
2. Wzrost świadomości społecznej w zakresie synergicznego działania wszystkich instytucji odpowiedzialnych za aktywizację społeczno – zawodową na obszarze gminy poprzez promowanie dobrych praktyk, a także organizację kampanii informacyjno – promocyjnej.
Praktyczną stroną wdrażania Pilotażu MLW jest funkcjonowanie specjalnego Zespołu Synergii Lokalnej, składającego się z przedstawicieli instytucji działających na obszarze Gminy. Koordynatorem instytucjonalnym w pilotażu MLW jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Mieście. Zespół Synergii Lokalnej pełni funkcję doradczo – konsultacyjną w kwestiach wykorzystywania rozwiązań ustawy o zatrudnieniu socjalnym.
Wdrażanie Modelu MLW jest dużą szansą na zawiązanie w Gminie Stare Miasto partnerstwa lokalnego, które będzie nie tylko poświęcało uwagę problematyce zatrudnienia socjalnego, ale może stać się przyczynkiem dla rozwoju nowych inicjatyw w ramach ekonomii społecznej.
Koordynator Modelu Lokalnej Współpracy
W dniu 15 stycznia 2014 r. wydane zostało Zarządzenie Nr GOPS-0030-5/2014 Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście w sprawie wyznaczenia instytucjonalnego koordynatora Modelu Lokalnej Współpracy (MLW) w osobach:
Na Lidera instytucjonalnego Koordynatora został wyznaczony pracownik zatrudniony na potrzeby realizacji pilotażu MLW – pani Agata Janczak. Pozostałe trzy osoby to Animatorzy Pilotażu MLW.
Koordynator instytucjonalny ma za zadanie wykonać wszystkie czynności zgodnie z wytycznymi do czasu utworzenia Zespołu Synergii Lokalnej nim: prezentacja Pilotażu, promocja, utworzenie biblioteczki, wybór, podział i kodowanie Interesariuszy przeprowadzenie szkoleń w zakresie idei, celów i zadań pilotażu MLW.
Biblioteczka Gminnego Modelu MLW
W związku z realizacją przez Gminę Stare Miasto Pilotażu MLW pn.,,Kompleksowe formy reintegracji społeczno – zawodowej w środowisku lokalnym’’, została utworzona Biblioteczna Gminnego Modelu MLW. W/w dokumentacja znajduję się w sekretariacie w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście, ul. Lisiecka 15 a, 62-571 Stare Miasto.
PREZENTACJA IDEI MODELU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY NA OBSZARZE GMINY STARE MIASTO
W dniu 03.02.2014 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Mieście zorganizował spotkanie informacyjno – szkoleniowe, na które zaproszeni zostali:
- pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście;
- pracownicy Urzędu Gminy wraz z sołtysami i radnymi;
- przedstawiciel Konińskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej ( KOWES );
- bezrobotni mieszkańcy Gminy Stare Miasto zagrożeni wykluczeniem społecznym;
- lokalne media.
Na spotkaniu pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawili idee Modelu Lokalnej Współpracy, cele pilotażu oraz informacje o dotychczasowych efektach wdrażania w kraju rozwiązań ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym.
Ponadto uczestnicy spotkania uzyskali informacje na temat ekonomii społecznej, a w szczególności poznali zasady tworzenia i prowadzenia spółdzielni socjalnej.
Pracownicy zatrudnieni w ramach Pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy odbyli wyjazdy służbowe związane z realizacją Pilotażu, m.in. do : Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w Poznaniu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie. Celem w/w wyjazdów było poinformowanie o realizowanym Pilotażu na terenie Gminy Stare Miasto oraz zaproszenie do współpracy. Odwiedzono również instytucje znajdujące się na terenie Gminy, które byłyby dobrymi partnerami w realizacji Pilotażu.
Ponadto pracownicy odbyli wizyty studyjne do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie oraz Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu celem wymiany informacji o realizowanym Pilotażu.
W trakcie trwania Pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy przez cały czas prowadzone są działania o charakterze informacyjno – wprowadzającym wśród pracowników Urzędu Gminy i GOPS w Starym Mieście, jednostek organizacyjnych gminy, przedsiębiorców z terenu gminy oraz mieszkańców, a także w gminach ościennych.
W celach promocyjnych rozwieszone zostały plakaty dotyczące Pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy w budynku Urzędu Gminy w Starym Mieście, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz na słupach ogłoszeniowych na terenie Gminy.
W ramach realizacji Pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście odbywają się cykliczne spotkania z doradcami - pracownikami Stowarzyszenia CISOR z Torunia, którzy świadczą usługi eksperckie w ramach Zespołu Konsultacyjnego przez cały okres realizacji pilotażu MLW. Głównym celem eksperta jest realizacja następujących zadań.
Zadanie 1. Współpraca o charakterze konsultacyjnym z Zespołami Synergii Lokalnej powstałymi w ramach realizacji pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy na terenie wskazanych gmin, w zakresie dokonania pilotażowych gminnych autoanaliz dla potrzeb władz administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego objętych pilotażami w zakresie wyboru najefektywniejszej „ścieżki” reintegracji społeczno-zawodowej.
Zadanie 2. Współpraca o charakterze konsultacyjnym z Zespołami Synergii Lokalnej powstałymi w ramach realizacji pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy na terenie wskazanych gmin, w zakresie opracowania na potrzeby władz administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego objętych pilotażem propozycji sposobu rewitalizacji instytucji świadczących usługi reintegracji społeczno-zawodowej.
Zadanie 3. Współpraca o charakterze konsultacyjnym z Zespołami Synergii Lokalnej powstałymi w ramach realizacji pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy na terenie wskazanych gmin, w zakresie wdrożenia oraz wypracowania ostatecznego kształtu Modelu Lokalnej Współpracy.
Zadanie 4. Prowadzenie działań promocyjnych na terenie wskazanych gmin realizujących pilotaż Modelu Lokalnej Współpracy w gminnych środowiskach przedsiębiorców w zakresie społecznej odpowiedzialności za procesy reintegracji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Zadanie 5. Organizacja warsztatów konsultacyjnych dla przedstawicieli przedsiębiorców na terenie gmin objętych pilotażem Modelu Lokalnej Współpracy.
Zadanie 6. Uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach monitorujących organizowanych na terenie gmin realizujących pilotaż Modelu Lokalnej Współpracy.
W miesiącach kwietniu i maju Koordynator MLW opracowywał wstępną listę Interesariuszy MLW. Na podstawie przygotowanej listy stworzył Katalog Lokalnych Interesariuszy, których podzielił na dwie grupy: Interesariuszy Zewnętrznych, czyli podmioty
i osoby spoza gminy, których działalność ma wpływ na działalność gminy oraz Interesariuszy Wewnętrznych, których działalność jest bezpośrednio związana z gminą. Następnie przystąpił do kodowania, czyli podzielił Interesariuszy na trzy podstawowe grupy:
Interesariusze to osoby i jednostki, które będą wpływały nie tylko na przebieg procesu wdrażania Modelu Lokalnej Współpracy, ale będą także czynnie w nim uczestniczyć. Są to strony, które należy pozyskać oraz przekonać do korzyści z wdrożenia tego modelu w praktykę lokalnej polityki społecznej.
Zgodnie z „Wytycznymi do Pilotażu MLW” w dniu 20 maja 2014 r. zorganizowano szkolenie pn. ,, Likwidacja barier organizacyjnych utrudniających rewitalizację CIS/KIS’’. W szkoleniu wzięło udział:
Na szkolenie przedstawiono prezentacje na temat:
Pracownicy bezpośrednio zaangażowani w realizację Pilotażu MLW uczestniczyli w dwóch szkoleniach.
PROGRAM SZKOLENIA:
DZIEŃ 1
DZIEŃ 2
PROGRAM SZKOLENIA:
Pojęcie reintegracji społeczno – zawodowej w kontekście ustawy o zatrudnieniu socjalnym.
W dniu 16.06.2014 r. został powołany Zespół Synergii Lokalnej w Gminie Stare Miasto. Pełni on rolę konsultanta – doradcy w sprawach tworzenia i rozwoju usług zatrudnienia socjalnego, a także służy budowie klimatu do współpracy instytucjonalnej, gwarantującej partycypacyjny udział Interesariuszy Modelu Lokalnej Współpracy. Skład Zespołu określa Zarządzenie Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście Nr GOPS – 0030 – 8 / 2014 z dnia 16.06.2014 r. Skład Zespołu Synergii Lokalnej jest otwarty, tzn. w czasie realizacji pilotażu MLW może ulegać zmianom liczebnym, w zależności od aktualnego stanu Interesariuszy, którzy przystąpili do pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy.
ZADANIA ZESPOŁU SYNERGII LOKALNEJ
Zadanie nr 1. Ustalenie podziału ,,Listy Interesariuszy MLW”.
Zadanie nr 2. Informacja dla Rady / Zarządu Gminy o korelacji pomiędzy ustawą o zatrudnieniu socjalnym a takimi jak: ustawa o pomocy społecznej, ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, celem wskazania preferowanego trybu utworzenia podmiotu zatrudnienia socjalnego w Gminie.
Zadanie nr 3. Analiza i diagnoza pokazująca zasoby Gminy, które można wykorzystać przy tworzeniu jednostki zatrudnienia socjalnego,
Zadanie nr 4. Negocjacje z reprezentantami Interesariuszy Wewnętrznych i Zewnętrznych, uznanych jako grupy: ,,Neutralna’’ oraz ,,Przeciwnicy’’, dla aktywnego włączenia się w ich proces rozwoju usług reintegracji społecznej i zawodowej mieszkańców Gminy.
Zadanie nr 5. Określenie ryzyk wynikających z nie włączenia się określonych Interesariuszy, lub nie uwzględnienia konkretnych instytucji.
Zadanie nr 6. Prowadzenie monitoringu przebiegu wdrażania Modelu Lokalnej Współpracy w Gminie.
Zadanie nr 7. Reprezentowanie Zespołu Synergii Lokalnej w pracach Regionalnych Platform Współpracy na obszarze Powiatu i Województwa.
Zgodnie z „Wytycznymi do Pilotażu MLW” w dniach 30-31 lipca 2014 r. przeprowadzono szkolenie pn. ,, Wprowadzenie do wdrożenia Modelu Lokalnej Współpracy’’. W szkoleniu wzięło udział:
Dzień pierwszy 30.07.2014r.
Temat dnia: Model Lokalnej Współpracy.
- pojęcie reintegracji społeczno – zawodowej w kontekście ustawy o zatrudnieniu socjalnym;
- cel i istota Modelu Lokalnej Współpracy;
- podstawowe cechy Modelu Lokalnej Współpracy;
- interesariusze Modelu Lokalnej Współpracy;
- sesje warsztatowo – dyskusyjne: Idealny Model Lokalnej Współpracy oraz korzyści z niego wynikające;
- prezentacja sesji warsztatowo – dyskusyjnych: Wypracowanie Idealnego Modelu Współpracy;
- podsumowanie pierwszego dnia szkolenia, dyskusja.
Dzień drugi 31.07.2014r.
Temat dnia: Partnerstwo lokalne szansą na wzrost poziomu współpracy między podmiotami odpowiedzialnymi za pomoc i reintegrację społeczną a publicznymi służbami zatrudnienia.
- rola i zadania Zespołu Synergii Lokalnej we wdrażaniu Modelu Lokalnej Współpracy;
- partnerstwo lokalne
- gminny Pakt na rzecz Modelu Lokalnej Współpracy (cele i korzyści z zawarcia Paktu);
- prezentacja dobrych praktyk z zakresu partnerstwa – Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie ,,Solidarni w Partnerstwie’’;
- sesje warsztatowo – dyskusyjne: Wypracowanie wskazówek dla środowisk budujących partnerstwo w przestrzeni lokalnej;
- prezentacja sesji warsztatowo – dyskusyjnych;
- podsumowanie drugiego dnia szkolenia, dyskusja.
Przedstawiciele Zespołu Synergii Lokalnej w Starym Mieście wraz z Interesariuszami w związku z realizowanym Pilotażem MLW odbyli wyjazd studyjny do Ośrodka Wsparcia Ekonomi Społecznej w Puszczykowie w dniu 05.08.2014 roku w celu zapoznania się z dobrymi praktykami Klubów Integracji Społecznej.
W spotkaniu wzięło udział 7 osób:
- Kierownik GOPS w Starym Mieście
- Przedstawiciel Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Mieście
- czterech członków Zespołu Synergii Lokalnej.
Spotkanie poprowadził Pan Krzysztof Błaszyk – Koordynator Klubów Integracji Społecznej, który w szczegółowy sposób przedstawił działalność i funkcjonowanie Klubu Integracji Społecznej jako podmiotu ekonomii społecznej. Omówił wpływ działalności KIS na funkcjonowanie jednostki w środowisku lokalnym. Zaprezentował też możliwości i korzyści dla mieszkańców gminy płynące z utworzenia KIS. Na koniec omówił warunki jakie musimy spełnić, aby można było otworzyć Klub Integracji Społecznej w Gminie.
Podczas spotkania Pani Edyta Antkowiak – Koordynator OWES w Puszczykowie omówiła również zasady funkcjonowania spółdzielni socjalnych zakładanych przez osoby fizyczne oraz prawne. Swoje wypowiedzi oparła na przykładach spółdzielni już funkcjonujących.
W drodze powrotnej w celu zobrazowania funkcjonowania Klubu Integracji Społecznej i zobaczenia dobrych praktyk przedstawiciele Zespołu Synergii Lokalnej wraz z Interesariuszami odwiedzili funkcjonujący przy Ośrodku Pomocy Społecznej Klub Integracji Społecznej w Kórniku.
Wizyta studyjna oprócz zapoznania się z dobrymi praktykami miała na celu przekonanie Interesariuszy , którzy po wstępnym kodowaniu zostali zakwalifikowani jako „Neutralni MLW” do przyjęcia roli „Zwolenników MLW”.
W dniu 27.08.2014 r. odbyła się Konferencja podsumowująca Pilotaż Wdrażania Modelu Lokalnej Współpracy dla 100 osób, przedstawicieli wszystkich instytucji biorących udział w Pilotażu MLW. Konferencję uświetniło wystąpienie czterech prelegentów:
Punktem kulminacyjnym spotkania było uroczyste podpisanie STAROMIEJSKIEGO PAKTU NA RZECZ WSPÓŁPRACY.
MISJA PAKTU
Podejmowanie działań w partnerstwie na rzecz identyfikowania i rozwiązywania lokalnych problemów, budowania tożsamości społeczności lokalnej, budowania spójnego społecznie środowiska lokalnego, w którym każdy obywatel ma odpowiednie warunki rozwoju osobistego i społecznego, mających na celu zapobieganie wykluczeniu społecznemu.
Pakt podpisało 23 przedstawicieli instytucji z terenu Gminy i okolic działających na rzecz wykluczenia społecznego.